תהליך קבלת החלטות

כשאנחנו נשאלים על תהליכים שקוראים בחיינו, להם אנחנו לא ממש מודעים, אנחנו חושבים בדרך כלל על נשימה, חילוף חומרים, מצמוץ… אכן, תהליכים שקוראים כל הזמן, ולרוב אנחנו לא נותנים עליהם את הדעת. תהליך נוסף שמלווה אותנו כמעט ללא הרף הוא תהליך קבלת החלטות. אך לעומת מצמוץ, חוסר מודעות לתהליך הזה היא מסוכנת ביותר.

כל תהליך קבלת החלטות מסתיים בהחלטה כלשהי. גם כשאנחנו מחליטים כביכול לא לקבל החלטה, או כשאנחנו דוחים את ההחלטה, נמנעים, מהססים וכביכול לא נוקטים עמדה, אנחנו מקבלים החלטה. רק שבמקרה הזה ההחלטה שאנחנו מקבלים היא להסכים להחלטה של מישהו אחר, לקבל תוצאה שלא תמיד תהיה מקובלת עלינו, לשלם כל מחיר שיידרש כדי לא להתמודד עם דברים קשים וכו'.

אין דרך להימנע מקבלת החלטות. הדרך היחידה להגיע לתוצאות הרצויות בתהליך הזה היא להפוך את התהליך למודע ומנוהל: להבין את המניעים שלנו ושל הצדדים האחרים, לנתח יתרונות וחסרונות של כל החלטה אפשרית, להתמודד באומץ עם הקשיים בדרך לקבלת החלטה.

תהליך קבלת החלטות אינו פשוט ולא תמיד מתנהל לפי התסריט. אבל כשאנחנו מיומנים בזיהוי התהליך הזה, בעבודה מושכלת בכל שלב ושלב של התהליך, אנחנו מסוגלים להגיע להחלטות עצמאיות ולא אלה שנכפו עלינו, אנחנו יודעים למה לצפות ואנחנו מצליחים ליזום ולפעול ולא רק להגיב לאירועים שקורים בחיינו.

אתם מוזמנים לתהליך אבחון יעוץ ואימון הממפה את האופן שבו אתם מנהלים את תהליך קבלת ההחלטות בתחומים השונים.