תוכנית שיווקית

תוכנית שיווקית

מהי תוכנית שיווקית?

תכנית שיווקית היא תכנית כתובה, יישומית וטקטית, הכוללת את תכנון כלל הצעדים וערוצי השיווק והמכירות של העסק. התכנית מפרטת את כל הפעולות השיווקיות שהעסק צריך לבצע על מנת להשיג מטרות שיווקיות ומכירתיות שהציב לעצמו. בין הפעולות האלה נמנים: הגדרת, אסטרטגיית השיווק הכוללת מטרות היעדים מיתוג, בידול ומיצוב, והמוצר או השירות המוצעים, הגדרת קהל היעד תקציב השיווק, תכנון ערוצי וצעדי המכירה, הקידום, החשיפה והפרסום ועוד. המטרות שמשרתת התכנית השיווקית צריכות להיות מדידות וקונקרטיות במונחים של קביעת אחוז החדירה, הגדרת נתח השוק, הגדלת נפח המכירות וכו'.

מדוע נדרשת תוכנית שיווקית?

תכנית שיווקית היא מפת דרכים שבעזרתה אפשר לנווט ולהוביל את העסק בצורה המיטבית להשגת מטרות שיווקיות ומכירתיות בהן הוא מעוניין. הדרך להשגת מטרות אלה חייבת להיות מקצועית, מושכלת ומתוכננת לפרטים – וזה בדיוק מה שמספקת התכנית השיווקית. דמיינו לרגע עסק שיש לו כבר משרד או אולם תצוגה אבל אין לו תכנית שיווקית שמכתיבה לאן הוא רוצה להגיע, מיהם מתחריו, כיצד הוא ממותג איפה הוא ממוצב, איך יבדל את עצמו, מיהם לקוחותיו הפוטנציאליים, באיזו שפה עליו לפנות אליהם, מה התקציב השיווקי העומד לרשותו ועוד ועוד. בלי תכנית שיווקית, העסק ייאלץ לפעול בספונטניות, ללא תכנון וללא ראייה מערכתית, והתוצאות תהיינה בהתאם. תכנית שיווקית עושה סדר, מתווה דרך ומובילה להצלחות. לפיכך, כשבונים תכנית עסקית, תמיד צריך להקצות במסגרתה משאבים לבניית תכנית שיווקית.

תוכנית שיווקית מחייבת מקצוענות וידע רב תחומי בשיווק ומכירות?

בניית תכנית שיווק טובה וישימה מצריכה ביצוע עבודת מחקר הכוללת איסוף נתונים, ניתוחם והתאמתם לעסק נתון. בהתאם לכך, חשוב שיהיה מעורב בה יועץ שיווקי מיומן בעל ידע מקצועי נרחב בתחום השיווק והמכירות, שיעבוד בשילוב ידיים עם בעל העסק או הבכירים. במסגרת שיתוף פעולה כזה תיבנה תכנית השיווק המיטבית. איש המקצוע יביא את ניסיונו הרב ואת היכרותו הרחבה והמעמיקה עם תהליכים שיווקיים ועם דרכי פנייה לקהלי יעד, ואילו בעל העסק יספק לתכנית את מטרותיו, את חזונו, את תפיסת השוק שלו ועוד.

כיצד בונים תוכנית שיווקית ומכירתית במגנוס?

בניית תכנית שיווקית כוללת מספר שלבים:
• הגדרת המוצרים/השירותים שהעסק מציע – המיתוג שלהם, ההבטחה העומדת מאחוריהם, הבידול שלהם ושל העסק לעומת המתחרים, המיצוב שלהם בשוק הספציפי ועוד.
• הגדרה ופילוח של קהלי היעד ודרכי הפנייה אליהם – הגדרה ברורה ופילוח של קהל הלקוחות הפוטנציאלי אליו פונה העסק, תאפשר לבנות גם אסטרטגיית שיווק ומכירות שתגיע אל הציבור הספציפי הזה ותניע אותו להתקשרות ולרכישת המוצר/השירות המוצע. לעיתים יש לפלח למגוון קהלי יעד – עסקיים, מוסדיים, ארגונים ועמותות, פרטיים, ואז לבצע פילוח נוסף לתתי קהלים בתוכם.
• תכנון ערוצי שיווק ומכירות לעסק – זהו השלב של תכנון ובחירת הפלטפורמות השיווקיות והמכירתיות – החל מפייסבוק ועד לשלט החוצות המוצב בלב האוטוסטרדה. התכנית תשים דגש על שיווק ומכירות במדיות השונות ובערוציי התקשורת השונים.חלק חשוב בשלב זה מתייחס גם למערך השיווק הדיגיטלי שמהווה כיום נתח שיווקי רב משקל. בניית אתר או שדרוג אתר קיים בהתאם למיתוג, וכן להתאמת ערוצי השיווק הדיגיטלי – גוגל, פייסבוק, אינסטגרם, לינקדאין וכו'.

• בניית מערך מכירות לקהל העסקי והפרטי – בניית מערך מכירות הכולל טלמרטקיטנג, טלמיטינג, גיוס אנשי מכירות, הדרכה, בקרה ממוחשבת ועוד.

כיצד מיישמים את התוכנית השיווקית?

כאשר עסק אוחז בידיו תכנית שיווקית ישימה, יש לו את כל הנתונים לצאת לדרך. עם זאת, כשם שבשלב התכנון נדרש לו יועץ שיווקי לבניית התכנית, בשלב היישום נדרשים לו ספקי השירות הטובים המתמחים במגוון התחומים הפועלים ליישום התכנית השיווקית: אנשי פרסום ויחסי ציבור, קופירייטרים, מעצבים ובוני מותגים, בונים ומקדמי אתרים וכיו"ב. כאן נכנס שוב לתמונה מנהל השיווק המקצועי שיבצע את ניהול השיווק, יקשר את בעל העסק לאנשי המקצוע המתאימים בדרך ישירה, וימנע מצבי ניסוי וטעייה שעלולים לגזול זמן יקר וכסף. ניהול השיווק כולל גם פיקוח ובקרה על עבודתם של ספקי השירות השונים, כדי להבטיח שתוצרי השירות יעמדו בקנה אחד עם התכנית השיווקית ויעדיה.

המומחיות של מגנוס בבניית תוכנית שיווקית ומכירתית ויישומה בפועל

מגנוס – ניהול שיווק ותוצאות מביאה איתה מומחיות בכל מערך השיווק והמכירות. עם ידע וניסיון עשיר בכל התחומים, אנו בונים תכנית שיווקית ומכירתית כחלק מהראייה המערכתית ובהתאמה ללקוח ספציפי. אנו שמים דגש על התאמת התכנית ללקוח, ועל אינטגרציה של כל האמצעים והספקים הפועלים באותה שפה ליישום התכנית בפועל. בניית התכנית מתבצעת במגנוס על ידי סמנכ"ל שיווק ומכירות ושירות לקוחות. כל זאת בתיאום ציפיות מלא עם כל לקוח, ומגובה בניסיון רב והבנה מלאה של האופן בו הדברים מנוהלים בשטח במטרה למנף את העסק ולייצר עבורו חשיפה, יותר לקוחות ומכירות. כל זאת במקצועיות ניסיון, שרות ויחס אישי. לפגישה אישית התקשרו 0505844434- אורנית מגנוס