מי מגדיר את הערך המקצועי שלי?

רווית (שם בדוי), עובדת שנים רבות בחברה גדולה כמנהלת כספים. היא חשה שהממונה הישירה עליה אינה מעריכה את העשייה שלה ומתעלמת ממנה. בישיבות הצוות, המנהלת דוחקת אותה לסוף הפגישה, כשכולם עומדים לצאת ולאף אחד אין סבלנות להקשיב לה. רווית אמרה לי שאיבדה את ביטחונה העצמי והחלה להטיל ספק בתפקודה המקצועי בחברה, בעקבות היחס של המנהלת.

רווית הגיעה אלי לייעוץ, כשהיא מתוסכלת ומבולבלת מהפער שנוצר בין תפיסתה, שהיא עושה עבודה טובה ובין היחס הלא מפרגן של המנהלת אליה. עבודתי עם רווית התמקדה בבחינת הערך העצמי שלה, תפיסת המציאות ופיתוח מיומנות נדרשת לעבודה עם המנהלת. למדנו שרווית מקצועית בעבודתה ושמלבד המנהלת, חבריה לעבודה מעריכים את תרומתה ואת תפקודה. בתהליך ההיכרות עם עצמה, למדה רווית איזה רגשות ותפיסות משפיעים על חשיבתה והתנהגותה. ההתנהגות שלה שקפה את הערך העצמי הנמוך שחשה, ואת חוסר הביטחון המקצועי שלה.

כאשר אנחנו מכירים את המחשבות והאמונות העומדות מאחורי ההתנהגויות שלנו, יש באפשרותנו לערוך שינוי לטובה בחיינו. רווית שהייתה תלויה בחיזוקים החיוביים מהסביבה ובצורך העמוק לרצות את המנהלת שלה, הסיטה את תשומת הלב מהתבוננות בסביבה החיצונית ללמידת הסביבה הפנימית שלה. ההבנה שהיא מקצועית וטובה במה שהיא עושה נטעה בה ביטחון ושחררה אותה מהצורך לחפש חיזוקים אצל המנהלת.

ההיכרות עם עצמנו מובילה אותנו להבנה טובה יותר את האופן בו אנו מתייחסים לעולם, והיא גם עוזרת לנו להבין מדוע אנשים מתייחסים אלינו באופן מסוים. השינוי שרווית עברה, השפיע לטובה על ההתנהגות של המנהלת. רווית הבינה, שכאשר הייתה מהוססת וחסרת ביטחון, המנהלת נאלצה לקבל החלטות ולפעול במקומה. המנהלת מרגישה נוח בעמדת הפיקוח ולא בעמדת הפעולה, לכן, הייתה כה מנוכרת ומרוחקת מרווית.

ההכרה של רווית במהלך הייעוץ ביכולותיה וחוזקותיה, גיבשו את הערך העצמי שלה ואת זהותה המקצועית. הערך העצמי משמש כעמוד שדרה התומך בזהות האדם ובביטחונו העצמי. רווית הבינה שהיא יכולה לקבל אישור מעצמה ולא לחפש את האישור הבלעדי מהסביבה. רווית אמרה לי שהבינה שלא תמיד יש קשר בין העבודה המקצועית לחיזוקים חיוביים.